Skip to main content

Ochrona ptaków
siewkowych Podlasia

Gatunki objęte projektem

Kszyk (Gallinago gallinago)

11 marzec 2022

Jest też zwany bekasem barankiem, zapewne dlatego, że podczas toków wznosi się po czym ostro pikuje w dół, a jego zewnętrzne sterówki, czyli pióra w ogonie - odchylone na boki - wydają buczący dźwięk. Jest to charakterystyczna cecha gatunkowa, jeżeli słyszymy w terenie taki dźwięk nad głową, to mamy do czynienia właśnie z kszykiem.

Podobny wielkością i ubarwieniem do wspomnianego wyżej dubelta. Jednak to właśnie kszyka dużo łatwiej jest zobaczyć ponieważ jest jeszcze stosunkowo liczny.

Zobaczymy go na podmokłych łąkach, ale też bagnach i mokradłach oraz podtopionych śródleśnych polanach. Przepłoszony kszyk, zrywa się z ziemi i odlatuje zygzakiem, pokrzykując – dubelt lot ma prosty i poza pojedynczym głosem nie odzywa się.


Gniazdo buduje na ziemi a pisklęta kszyka, jak wszystkich opisanych tu gatunków są zagniazdownikami – po wykluciu się i wysuszeniu rozpraszaj się i dorastają poza gniazdem.

kszyk2

Kszyki często wyprowadzają dwa lęgi, drugi składając pod koniec czerwca czy nawet w lipcu. Taka strategia pojawia się też u dubelta – w przypadku straty pierwszego lęgu na skutek niesprzyjającej pogody, podtopienia gniazda, ptaki mogą złożyć jaja powtórnie na początku lata i odchować pisklęta w późniejszym terminie.

Z Polski kszyki odlatują na zimę ale w zachodniej i południowej Europie obserwowane są przez cały rok.

kszyk


Zobacz także

Wspólnie działamy na rzecz Europy zielonej, konkurencyjnej i sprzyjającej integracji społecznej