Bagna Nietlickie
Ostoje PTOP
Lokalizacja: centralna część Ostoi Natura 2000 "Bagna Nietlickie"
Status obszaru: OSOP Bagna Nietlickie PLB 280001 (powierzchnia 4080,8 ha), Rezerwat przyrody Nietlickie Bagno (1 142,28 ha), OChK Krainy Wielkich Jezior Mazurskich (85 527 ha)
Powierzchnia własności PTOP: 2,4600 ha
Ogólny opis obszaru
"Bagno Nietlice" to określenie terenów mokradłowych, które w przeszłości rozciągały się od Jeziora Buwełno do jezior Jędzelek i Jagodne. W części centralnej znajdowało się płytkie, zarastające Jezioro Duży Wąż. Na zachód od niego występowały ekosystemy mokradłowe, częściowo położone na terenach pojeziornych. Do dziś Bagna Nietlickie uważane są za jedno z największych i najlepiej zachowanych torfowisk niskich Pojezierza Mazurskiego.
Około jednej czwartej powierzchni OSOP Bagna Nietlickie zajmuje rezerwat przyrody Nietlickie Bagno, którego wschodnią część zajmuje zarośnięte Jezioro Wąż. Obecnie w wyniku działalności bobrów, a także prac renaturalizacyjnych przeprowadzonych w końcu 2002 r., teren ten jest silnie uwodniony i praktycznie niedostępny. Pozostałą część ostoi zajmują obszary rolnicze z przewagą łąk i pastwisk na wschodzie, południu i zachodzie, a z przewagą gruntów ornych na północy, ponadto kompleksy leśne w części północnej oraz tereny bezpośrednio otaczające Jezioro Jędzelek. Jest to jezioro silnie wypłycone (średnia głęb. 0,8 m) i zanikające. Jego powierzchnia w ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat zmniejszyła się z 67 do 37,5 ha.
Gatunki kwalifikujące OSOP
W okresie lęgowym obszar zasiedla co najmniej 1% krajowej populacji zielonki Porzana parva (14 par). Ze względu na zmiany jakie postępują w siedlisku tego gatunku jego sytuacja na terenie ostoi może ulec pogorszeniu. Ostoję zasiedla także co najmniej 1% krajowej populacji derkacza Crex crex (65 par) - gatunku zagrożonego w skali globalnej. Jest to również miejsce dużych koncentracji żurawia Grus grus (do 10 000 osobników).
Walory przyrodnicze
Na terenie ostoi stwierdzono występowanie co najmniej 18 lęgowych gatunków ptaków wymienionych w Zał. I DP. Bagna Nietlickie to zarówno miejsce zgrupowań żurawi, jak również jedna z ważniejszych ostoi cietrzewia Tetrao tetrix. W przypadku rybitwy czarnej Chlidonias niger jest to jedna z ważniejszych ostoi w Polsce.
Obszar jest także miejscem lęgowym i żerowiskowym orlika krzykliwego Aquila pomarina oraz bielika Haliaeetus albicilla. Licznie występuje tu gąsiorek Lanius collurio, lerka Lullua arborea i błotniak stawowy Circus aeruginosus.