Aktualności
Wyniki monitoringu sukcesu gniazdowego ptaków siewkowych "Trześcianka"
Mamy też wyniki monitoringu sukcesu gniazdowego ptaków siewkowych na powierzchni „Trześcianka” zlokalizowanej w Dolinie Górnej Narwi.
Obszar monitoringu objął 3 powierzchnie (każda co najmniej 60 ha) w ostoi Trześcianka. Obszary te stanowią łąki na równinach zalewowych rzeki Narew oraz jej dopływu Rudni i są potencjalnymi siedliskami lęgowymi badanych ptaków siewkowych. Do monitoringu wytypowano powierzchnie o zróżnicowanym sposobie użytkowania i zarządzania wodą.
- Obszar wypasany - pow. badawcza A (65 ha) – przeznaczony w przyszłości do ogrodzenia płotem elektrycznym.
- Obszar wypasany z naturalnym reżimem hydrologicznym kształtowanym m.in. przez zmiany klimatyczne - pow. badawcza B (64 ha).
- Obszar mozaiki użytkowania kośnego i pastwiskowego z naturalnym reżimem hydrologicznym kształtowanym m.in. przez zmiany klimatyczne - pow. badawcza C (69 ha).
Tak jak pokazuje to tabela z liczebnością gniazd – mimo większej powierzchni – na Górnej Narwi mamy 3x mniej par ptaków niż na mniejszej lokalizacji na Gródku. Widać za to, że powierzchnie wypasane są preferowane przez ptaki.
W przyszłym - 2023 roku zaczynamy realizować w Trześciance duże inwestycje w celu lepszego gospodarowania wodą a w następnej kolejności na działce A zostanie zamontowane ogrodzenie antydrapieżnicze. Będziemy obserwować jak te zmiany wpłyną na występowanie ptaków.
Nasz sukces to powrót tokowiska dubeltów, które po ok. 10 latach nieobecności znów zostały zaobserwowane w DGN, w rejonie Trześcianki.
Monitoring wykonało i wyniki opracowało @towarzystwo przyrodnicze dubelt