Aktualności
Budowa infrastruktury hydrotechnicznej w ramach projektu "siewkowego"
Przybliżymy Wam dziś jedno z zadań naszego nowego projektu "siewkowego". Budowa infrastruktury hydrotechnicznej to największe najbardziej czasochłonne i kosztowne przedsięwzięcie. Potrzebujemy 2 lat na uzyskanie wszelkich pozwoleń i jednego, „dobrego” sezonu jesienno-zimowego na budowę.
Jednak te koszty i wysiłek są niezbędne ponieważ obszary łąkowe sąsiadujące z korytami rzek, zalewane podczas wiosennych przyborów wód, ściągają liczne ptaki wodne i błotne. Kanały i rowy melioracyjneh, niewłaściwe użytkowanie istniejącej infrastruktury hydrotechnicznej i jej zły stan, a także czynniki atmosferyczne (brak śnieżnych zim, zmniejszona średnia opadów), powodują brak lub bardzo szybki spadek poziomu wód zalewowych i osuszenie terenu. Deficyty wody, w szczególności brak fragmentów ze stojącą wodą , mają ogromy wpływ na liczebność łąkowych ptaków siewkowych (rycyk, czajka, krwawodziób, dubelt, kszyk, kulik wielki, batalion):
- brak wiosennych rozlewisk powoduje, iż ptaki te w ogóle nie przystępują do lęgów,
- jeśli wiosenne rozlewiska mają mniejszy zasięg oraz są krótkotrwałe, to konsekwencją tej sytuacji jest ułatwiony dostęp drapieżników (jenoty, lisy) do gniazd,
- konsekwencją mniejszej liczby ptaków przystępujących do lęgów jest mniejszy „parasol” ochronny tworzony przez nie same. Licznie gniazdujące wspólnie: czajki, rycyki i krwawodzioby potrafią skutecznie przeganiać wrony, sroki, błotniaki, a nawet kruki. Im mniej ptaków lęgowych, tym mniejszy „parasol”.
Intensywna presja lądowych i latających drapieżników powoduje 100% straty w lęgach. Obszar taki staje się swoistą pułapką ekologiczną. Wczesną wiosną jako teoretycznie atrakcyjny ściąga ptaki, ale nie gwarantuje sukcesu lęgowego – wręcz przeciwnie - niszczone są wszystkie lęgi - przyczynia się to do dalszego spadku liczebności ptaków.
Budowa infrastruktury pozwoli na regulowanie stanu wody oraz jej zatrzymanie na obszarach objętych działaniami projektowymi.
Dla obszaru „Trześcianka” zaplanowaliśmy budowę: 2 jazów, 9 przepustów z piętrzeniami i groble: w sumie 16 odcinków o łącznej długości 2,40 km. Usytuowanie obiektów widać na mapce.
Dodatkowo na tym terenie powstanie 6 oczek wodnych o łącznej powierzchni 6800 m2 – będą to głównie pogłębione starorzecza.
W pierwszej kolejności do pracy przystąpi geodeta, wyniki jego prac pozwolą nam dokładnie zaplanować usytuowanie obiektów i ich wielkość.