Narewka - Rzeka życia - kanalizacja ruchu turystycznego na obszarze Natura 2000 Puszcza Białowieska
Tytuł projektu: „Narewka – Rzeka Życia – kanalizacja ruchu turystycznego na obszarze Natura 2000 Puszcza Białowieska”
Nr projektu: POIS.05.01.00-00-439/12
NFOŚiGW nr 243/2013/Wn-10/OP-PO-PS/D
Okres realizacji: 01.01.2013 r. - 30.06.2015 r.
Budżet: 2 265 715,00 PLN
Dotacja z Unii Europejskiej: 1 925 857,75 PLN
Dotacja z NFOŚiGW: 339 857,25 PLN
Beneficjent: Polskie Towarzystwo Ochrony Ptaków
Kontakt: Sekretariat PTOP w Białymstoku, ul. Ciepła 17, 15-471 Białystok, tel/fax 85 664 22 55
Kierownik: Anna Suchowolec, e-mail:
Asystent: Gabriela Kułakowska, e-mail:
Projekt jest współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach V Osi Priorytetowej Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko oraz Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Projekt ma na celu budowę oraz modernizację małej infrastruktury służącej zabezpieczeniu obszarów chronionych przed nadmierną i niekontrolowaną presją turystów na terenie obszaru Natura 2000 Puszcza Białowieska. Projekt obejmuje przede wszystkim budowę nowych obiektów, jak wieże widokowe w dolinie Narewki oraz remont i odbudowę cennych obiektów turystycznych. Planowane do odtworzenia obiekty to „Filipówka”, wieża widokowa na uroczysku Kosy Most oraz ścieżka Żebra żubra.
Obiekt turystyczny „Filipówka” w Obrębie Ochronnym Hwoźna powstał w roku 1975 na przeznaczonym do tego celu gruncie szkółki leśnej. Wtedy to Puszczę odwiedził Książe Filipa i Ambasador Wielkiej Brytanii. Obiekt przez szereg lat cieszył się dużą renomą, dlatego był rozbudowany. Wpisał się on swą lokalizacją tuż obok uroczyska Stara Białowieża na stałe w system udostępnienia turystycznego BPN. Dziś na skutek lat jakie upłynęły od jego powstania jest w coraz gorszym stanie technicznym, obecnie jest zamknięty. Obiekt obok funkcji typowo turystycznej tj. miejsca ogniskowego pełni również funkcje edukacyjne – jest miejscem spotkań podczas wielu zajęć edukacyjnych, warsztatów czy sympozjów.
Wieża widokowa powstała w 1999 roku na uroczysku Kosy Most. Od początku istnienia obiekt cieszy się dużym zainteresowaniem turystów i w krótkim czasie stał się główną atrakcją północnej części BPN. Wieża został zbudowana jako punkt widokowy o konstrukcji drewnianej. Zła konserwacja obiekty podczas jego budowy spowodowała narastającą korozje biologiczną, co doprowadziło do zamknięcia wieży i ostatecznej jej likwidacji w 2010 roku. Brak tego obiektu obecnie stanowi dużą stratę dla odwiedzających tę część BPN turystów. Lokalizacja wieży w uroczysku Kosy Most umożliwiała oglądanie dzikiej przyrody tej części BPN nie powodując większej presji na środowisko. Z tych powodów istnieje konieczność odbudowy wieży w tym samym miejscu.
„Żebra Żubra” to jedna z najstarszych edukacyjnych ścieżek w Polsce. Utworzona przez Jacka i Barbarę Ewę Wysmułków w 1978 roku stanowiła przez dziesięciolecia jedną z głównych atrakcji turystycznych na terenie Nadleśnictwa Białowieża, dodatkowo pełniąc ważną funkcję edukacyjną. Ustawione wzdłuż ścieżki tablice edukacyjne prezentowały gatunki drzew i krzewów typowe dla zbiorowisk roślinnych, przez które wiedzie ścieżka. Obiekt ten zapewniał atrakcyjne dojście piesze do najczęściej odwiedzanego w Białowieskim Parku Narodowym obiektu turystycznego – Rezerwatu Pokazowego Żubrów. Rocznie odwiedza go od 150 do 200 tysięcy turystów. Znaczna część z tej liczby odwiedzających docierała tam właśnie ścieżką „Żebra Żubra”. Zniszczenia kładki spowodowały, że od kilku lat jest ona zamknięta.